Syndrom polycystických vaječníků

Velmi častou příčinou nepravidelného dozrávání vajíček je vrozeně podmíněná stavba a funkce vaječníků, která se odborně nazývá „ syndrom polycystických ovarií“ (PCO, dříve syndrom Stein-Leventhal). Název je však zavádějící – vaječník nemá na svém povrchu velké cysty, ale má hladký vyhlazený povrch (někdy se označuje jako porcelánový). Četné drobné váčky (folikuly) velikosti kolem 5-8 milimetrů se nachází uvnitř kůry vaječníku a jsou typickým ultrazvukovým nálezem. K typickým projevům syndromu PCO patří nepravidelná funkce vaječníku (dlouhé cykly bez dozrávání vajíčka), někdy může být spojen s nadměrnou tvorbou mužského hormonu a kosmetickými potížemi – nadměrným ochlupením a akne (proto se označuje také jako hyperandrogenní syndrom).

Pro diagnostiku syndromu PCO se využívá ultrazvuk (v kůře vaječníku je řada drobných váčků připomínajících perlový náhrdelník), z hormonálních vyšetření je typické zvýšení hladiny anti-mulleriánského hormonu (AMH...proklik) a vyšší hladiny luteinizačního hormonu LH.

U žen s PCO, které se snaží o těhotenství, je cílem vyvolat dozrání vajíčka – ovulaci. Je možné použít tablety s clomifenem nebo aplikaci folikulostimulačního hormonu FSH. Při této léčbě je velmi důležité sledovat reakci vaječníku, protože někdy může současně dozrávat větší počet vajíček a hrozí vícečetné těhotenství!!

Nejúčinnější léčbou je metoda IVF, při transferu jednoho embrya je také nejnižší riziko vícečetného těhotenství.

U obézních pacientek s PCOS je velmi úspěšnou metodou léčby redukce hmotnosti, u žen se zvýšenými hladinami inzulinu se může použít metformin, který zvyšuje citlivost buněk na inzulin.

U žen, kde konservativní postup nedosáhl terapeutického cíle, je možné zvážit chirurgický výkon na ovariích, při kterém se částečně odstraňuje kůra vaječníku – v současnosti se nejčastěji využívá laparoskopicky prováděná bodová koagulace vaječníku – tzv. „drilling“.

U žen, které neplánují těhotenství, je základem dlouhodobé léčby úprava cyklu a kosmetických potíží. Nejčastěji se k léčbě využívají přípravky kombinované hormonální antikoncepce, které mají komplexní vliv na metabolismus androgenů. Dáváme přednost přípravkům s progestiny s nízkou reziduální androgenní aktivitou nebo antiandrogenním účinkem (např. cyproteron acetát, dienogest, drospirenon, chlormadinon acetát).

Při výrazných kožních projevech nereagujících na kombinovanou hormonální antikoncepci nebo její nevhodnosti je možné využít antiandrogeny. Nejčastěji využívaným přípravkem je cyproteron acetát.

Kontakty | Víte, že?