Rizika IVF

 Jaká jsou rizika asistované reprodukce?

Techniky a metody asistované reprodukce s sebou přinášejí i některá rizika a nežádoucí účinky. Mnohá ambulantní centra bohužel nejsou schopna zajistit potřebnou péči. Doporučuje proto klientům, aby si důkladně ověřili, zda zvolené centrum je schopno spolehlivě zajistit lůžkovou a intenzívní péči při komplikacích a specializovanou péči při rizikovém těhotenství až do porodu. Odesílající gynekologové jsou někdy při odesílání pacientek motivováni finanční odměnou a smlouvami s jednotlivými komerčními centry!!!

OHSS - Hyperstimulační syndrom

Hyperstimulovaný vaječníkJde o bouřlivou reakci vaječníků na hormonální stimulaci. OHSS je provázen bolestmi v podbřišku, nevolností, přítomností volné tekutiny v dutině břišní, zvětšením vaječníků. Závažnější formy OHSS provázené poruchou vnitřního prostředí, poruchou srážlivosti krve nebo výpotkem na plicích je vždy nutné léčit za hospitalizace v centru asistované reprodukce.
Prevence OHSS zahrnuje pečlivé monitorování hormonálních hladin během stimulace, pravidelnou ultrazvukovou kontrolu vaječníků a individuální úpravu dávkování hormonálních preparátů určených ke stimulaci.

Mimoděložní těhotenství

Riziko mimoděložní gravidity je vyšší u pacientek s poškozenými vejcovody. Proto je kladen důraz na vyšetření průchodnosti vejcovodů. Při nejasném nálezu je vhodná diagnostická laparoskopie.

Samovolný potrat

Samovolný potrat může nastat také po metodách asistované reprodukce, příčinou je nedostatečná životaschopnost embrya. Proto po otěhotnění sledujeme vývoj zárodku stanovením hormonálních hladin a ultrazvukovým vyšetřením.

Vícečetné těhotenství

Vícečetné těhotenství je komplikací metod asistované reprodukce, je spojeno s významným zvýšením zdravotních rizik v průběhu těhotenství, ohrožuje ženu i plody. Prevencí je snížení počtu transferovaných embryí do dutiny děložní. Doporučujeme proto transfer jediného embrya, v některých případech maximálně dvou embryí. Zbývající kvalitní embrya je vhodné zamrazit.

Kontakty | Víte, že?