Průběh umělého oplodnění - IVF

Umělé oplodnění – IVF ( = in vitro fertilizace) navrhujeme na základě předchozích vyšetření a výsledků léčby.

1. Stimulace

Před samotným zahájením stimulace doporučujeme zavolat na naši ambulanci tel. 532 238 253 nejlépe v dopoledních hodinách (včetně soboty - do 12hod) v průběhu prvního dne menstruačního krvácení, kdy upřesníme termín první kontroly a začátku stimulace. 

První kontrola bývá 2. – 3. den menstruačního cyklu (optimálně mezi 8 – 9 hodinou ráno) . Při této kontrole  odebíráme vzorek krve na vyšetření hladin hormonů a ultrazvukem přes pochvu vyšetřujeme dělohu a vaječníky. Podle výsledků (mezi 12 – 13 hodinou) upřesníme rozpis léků na stimulaci a termín příští kontroly. Výše zálohy na výkony nehrazené zdravotní pojišťovnou je stanovena podle požadovaných metod asistované reprodukce. Zálohu doporučujeme složit při následující kontrole. Vyšetření i konzultace probíhají ambulantně na ambulanci CAR. Pracovní neschopnost vystavíme podle potřeb pacientky na vyžádání.

Stimulační protokoly

Další kontroly probíhaji podle stanoveného stimulačního protokolu nejčastěji však 6. - 7. den cyklu a podle potřeby ještě 10. - 11. den cyklu . Podle ultrazvukového nálezu a hladiny hormonů je upraveno dávkování léků a stanoven optimální termín pro odběr vajíček, který nejčastěji bývá mezi 12. – 15. dnem cyklu. Termín je upřesněn lékaři minimálně s dvoudenním předstihem.

2. Odběr vajíček
V krátké celkové anestezii pod kontrolou ultrazvuku tenkou jehlou zavedenou přes poševní stěnu odsáváme tekutinu z váčků - folikulů, které se při stimulaci ve vaječnících vytváří. Odebraná tekutina se předává do embryologické laboratoře. Vajíčka, která měří pouhou desetinu milimetru, vyhledávají embryologové pod mikroskopem v laboratoři.


V den odběru vajíček se dostaví partner v 8 - 9.30 hod. do embryologické laboratoře k odběru spermatu (budova K). Odběr spermatu lze provést i mimo naše pracoviště. K tomu je nutné vyzvednout v laboratoři sterilní nádobku a dodržet podmínky pro přepravu, o kterých budete informováni při převzetí nádobky v andrologické laboratoři.


Odebraná vajíčka se oplozují spermiemi partnera příp. dárce  – v den odběru vajíček s embryology upřesníte metodu oplození a kultivace podle počtu získaných vajíček a výsledku spermiogramu   – více o embryologických metodách zde http://www.ivfbrno.cz/embryologicke-metody/t1046 .

3. Průběh kultivace embryí

O průběhu kultivace budete informováni telefonicky na tel. č. 532 238 281 podle domluvy, nejčastěji mezi 9 - 10. hod.

4. Transfer
Zavedení embryí do dutiny děložní – embryotransfer
- se provádí 3 - 5 den kultivace, při zavedených poševních zrcadlech tenkou soupravou přes děložní čípek. Transferujeme 1 - 2 embrya, maximálně však 2 embrya. Počet přenášených embryí upřesníte před transferem.

Podle současného zákona je podmínkou úhrady 4. cyklu transfer jednoho embrya v prvních dvou cyklech!!

 


Kontakty | Víte, že?