Průběh umělého oplodnění - IVF

Umělé oplodnění – IVF ( = in vitro fertilizace) navrhujeme na základě předchozích vyšetření a výsledků léčby.

1. Stimulace

První kontrola bývá 2. – 3. den menstruačního cyklu dle telefonického upřesnění tel.č. 532 238 253.

Další kontroly probíhaji podle stanoveného stimulačního protokolu 6. - 7. den cyklu a podle potřeby ještě 10. - 11. den cyklu . Termín pro odběr vajíček nejčastěji bývá mezi 12. – 15. dnem cyklu. Termín je upřesněn lékaři minimálně s dvoudenním předstihem.

2. Odběr vajíček
V krátké celkové anestezii pod kontrolou ultrazvuku tenkou jehlou zavedenou přes poševní stěnu odsáváme tekutinu z váčků - folikulů, které se při stimulaci ve vaječnících vytváří.
V den odběru vajíček se dostaví partner v 8 - 9.30 hod. do embryologické laboratoře k odběru spermatu (budova K). Další informace k odběru poskytne andrologická laboratoř. 


Více o embryologických metodách zde http://www.ivfbrno.cz/embryologicke-metody/t1046 .

3. Průběh kultivace embryí

O průběhu kultivace budete informováni telefonicky na tel. č. 532 238 281 podle domluvy, nejčastěji mezi 9 - 10. hod.

4. Transfer
Zavedení embryí do dutiny děložní – embryotransfer
- se provádí 3 - 5 den kultivace. Transferujeme 1 - 2 embrya, maximálně však 2 embrya. Počet přenášených embryí upřesníte před transferem.

Podle současného zákona je podmínkou úhrady 4. cyklu transfer jednoho embrya v prvních dvou cyklech!!

Rizika léčby neplodnosti metodami IVF:

Techniky a metody asistované reprodukce s sebou přinášejí i některá rizika a nežádoucí účinky.

OHSS - hyperstimulační syndrom - Jde o bouřlivou reakci vaječníků na hormonální stimulaci. OHSS je provázen bolestmi v podbřišku, nevolností, přítomností volné tekutiny v dutině břišní, zvětšením vaječníků.

Mimoděložní těhotenství - riziko mimoděložní gravidity je vyšší u pacientek s poškozenými vejcovody. Proto je kladen důraz na vyšetření průchodnosti vejcovodů. Při nejasném nálezu je vhodná diagnostická laparoskopie.

Samovolný potrat - může nastat také po metodách asistované reprodukce, příčin může být několik. Proto po otěhotnění sledujeme vývoj zárodku stanovením hormonálních hladin a ultrazvukovým vyšetřením

Vícečetné těhotenství po metodách asistované reprodukce je spojeno se zvýšenými zdravotnímí riziky v průběhu těhotenství, a mohou ohrozit ženu i plody. V sopučasné době doporučujeme transfer jediného embrya, maximálně dvou embryí.

 


Kontakty | Víte, že?