Průběh umělého oplodnění - IVF

UMĚLÉ OPLODNĚNÍ - IVF ( = IN VITRO FERTILIZACE) JE DOPORUČENO NA ZÁKLADĚ PŘEDCHOZÍCH VYŠETŘENÍ A VÝSLEDKŮ DOSAVADNÍ LÉČBY.

1. STIMULACE

Prvním krokem zahájení léčebného IVF cyklu je stimulace. Ta je vedena dle rozpisu stimulačního protokolu, který indikuje lékař.

První ultrazvuková kontrola se obvykle provádí 2. – 3. den menstruačního cyklu, dle telefonického upřesnění na tel.č. 532 238 253.

Další kontroly pak probíhají návazně dle stanoveného stimulačního protokolu: 6. - 7. den cyklu a dle potřeby případně ještě 10. - 11. den cyklu. Termín pro odběr vajíček nejčastěji bývá mezi 12. – 15. dnem cyklu. Přesný termín stanovuje lékař, a to s minimálně dvoudenním předstihem.

2. ODBĚR VAJÍČEKOdběr vajíček.001

Po dozrání vajíček dochází k jejích odběru. V krátké celkové anestezii a pod kontrolou ultrazvuku se tenkou jehlou zavedenou přes poševní stěnu odsává tekutina z váčků - folikulů, které se při stimulaci ve vaječnících vytváří.

V den odběru vajíček se také dostaví partner v 8 - 9.30 hod. do embryologické laboratoře k odběru spermatu (budova K). Další informace k odběru poskytne andrologická laboratoř.

Více o embryologických metodách zde http://www.ivfbrno.cz/embryologicke-metody/t1046 .

3. PRŮBĚH KULTIVACE EMBRYÍ

Po provedení oplození odebraných buněk in vitro v laboratoři se takto vzniklá embrya kultivují. Ideální doba kultivace pro vývoj do stadia časné blastocysty, která je nejvhodnější k transferu trvá 5 dní.

O průběhu kultivace a vývoji embryí budete informováni telefonicky na tel. č. 532 238 281 dle domluvy, nejčastěji mezi 9.30 - 10 hod.

4. EMBRYOTRANSFEREmbryotransfer.001

Ukončení léčebného cyklu vrcholí přenosem nejkvalitnějšího embrya do dělohy. Zavedení embra do dutiny děložní, embryotransfer, se provádí 3. - 5. den kultivace. Transferuje se 1, maximálně 2 embrya, dle přání klientů a zvážení lékaře. Vhodný počet přenášených embryí je upřesňován před třansferem indikací lékaře.

Dle současného zákona je podmínkou úhrady 4. cyklu pojišťovnou transfer jednoho embrya v prvních dvou cyklech!

 


JAKÁ JSOU RIZIKA LÉČBY NEPLODNOSTI METODAMI IVF?

Techniky a metody asistované reprodukce s sebou přinášejí i některá rizika a nežádoucí účinky. Jedná se o:

OHSS, HYPERSTIMULAČNÍ SYNDROM

Jde o bouřlivou reakci vaječníků na hormonální stimulaci. OHSS je provázen bolestmi v podbřišku, nevolností, přítomností volné tekutiny v dutině břišní, zvětšením vaječníků.

MIMODĚLOŽNÍ TĚHOTENSTVÍ

Riziko mimoděložní gravidity je vyšší u pacientek s poškozenými vejcovody. Proto je kladen důraz na vyšetření průchodnosti vejcovodů. Při nejasném nálezu je vhodná diagnostická laparoskopie.

SAMOVOLNÝ POTRAT

Může nastat také po metodách asistované reprodukce, příčin může být hned několik. Proto po otěhotnění sledujeme vývoj zárodku stanovením hormonálních hladin a ultrazvukovým vyšetřením.

VÍCEČETNÉ TĚHOTENSTVÍ

Po využití metod asistované reprodukce k oplození je vícečetné těhotenství spojeno se zvýšenými zdravotnímí riziky v průběhu těhotenství a mohou ohrozit ženu i plody. Proto doporučujeme transfer jediného embrya, maximálně však dvou.

VŠICHNI NAŠI ODBORNÍCI VŽDY DĚLAJÍ MAXIMUM PRO TO, ABY BYLA RIZIKA MINIMALIZOVÁNA A NEDOCHÁZELO K TĚMTO NEŽÁDOUCÍM ÚČINKŮM.

 

Kontakty | Víte, že?