Pipelle

Odběr drobného vzorku děložní sliznice na mikroskopické vyšetření pomocí Pipelle

Mikroskopické vyšetření  děložní sliznice (endometria) nám umožní lépe posoudit  její  stavbu  a  připravenost na  navázání a další vývoj transferovaného embrya.  Podle výsledku můžeme optimálně upravit podávání léků a časování kryoembryotransferu. 

Výkon se provádí pomocí tenké 3mm plastové trubičky, která je zavedena přes děložní hrdlo do dutiny děložní. Po zavedení je drobná část sliznice „seškrábnuta“ a odeslaná na histologii. Výsledky jsou obvykle k dispozici do 2 týdnů.  Výsledkem histologického vyšetření je popis struktury děložní sliznice vzhledem ke dni menstruace. Neodpovídá-li histologický nález menstruačnímu stáří, je  v následujícím cyklu provedena úprava medikace a úpdle toho načasován den kryoembryotransferu.

Výkon samotný nevyžaduje speciální přípravu (s výjimkou užívání doporučené medikace). Provádí se v lékařem stanovený den, nejčastěji v druhé polovině menstruačního cyklu. Je vhodné mít s sebou intimní vložku, po výkonu je běžné špinění (může být i několik dní). Odběr se provádí bez anestezie, je bezbolestný, probíhá jako gynekologické vyšetření v gynekologické poloze, může být lehce nepříjemný, někdy může být vnímán jako tlak v podbřišku případně jako bolest  před menses. Po výkonu je možné užít běžně dostupná analgetika (paracetamol, ibuprofen).

Odběr biopsie endometria je hrazen zdravotní pojišťovnou pouze částečně, doplatek je 750kč.