Operační výkony při vyšetření a léčbě neplodnosti

Mezi endoskopické výkony prováděné v rámci programu asistované reprodukce patří minimálně invazivní chirurgie - laparoskopie a hysteroskopie. Tyto výkony slouží k upřesnění diagnostiky a k léčbě některých příčin neplodnosti – endometrióza, myom, poškozený vejcovod.... Spolehlivé provedení zajišťuje naše Centrum reprodukční chirurgie.
Endoskopické výkony se provádějí vždy v celkové anestezii a před jejich provedením je nutné zajistit interní vyšetření.

 

Laparoskopie
V případě podezření na poškození vejcovodů nebo při neúspěšném pokusu o oplození vajíček Vám bude nabídnuto provedení komplexní diagnostické laparoskopie (KDL). Jedná se o operační diagnostický výkon, při kterém je zaveden přes pupek do dutiny břišní troakar s optikou. Cílem je vizualizace nálezu na vnitřních pohlavních orgánech, provedení testu průchodnosti vejcovodů a odhalení případných dalších příčin neplodnosti.
Po tomto výkonu je pacientka seznámena s nálezem a informována o nejvhodnějším terapeutickém postupu.

Hysteroskopie
Hysteroskopie je endoskopická metoda, sloužící k vizualizaci dutiny děložní. Při výkonu se zavádí do dutiny děložní přes hrdlo optický přístroj - hysteroskop. Jeho prostřednictvím můžeme prohlédnout sliznici děložní, nalézt případné abnormality - např. polypy děložní sliznice, diagnostikovat vrozené vady dělohy, odchylky tvaru či velikosti dutiny děložní, zkontrolovat normální odstup vejcovodů z dělohy. Při vyšetření se odebírá vzorek děložní sliznice na mikroskopické vyšetření.