Napsali o nás

 

Napsali o nás:

http://zdravi.euro.cz/clanek/mlada-fronta-zdravotnicke-noviny-zdn/metoda-macs-ve-fn-brno-483596

 


http://www.denik.cz/zdravi/neplodnost-muzu-odhaluji-lekari-nove-podle-dna-spermii-20160426-4k07.html


Rádi bychom vám touto cestou představili nové oficiální promo video Centra asistované reprodukce FN Brno - www.carbrno.cz / www.ivfbrno.cz. Pro některé z vás bude video inspirací, pro některé třeba možností prohlédnout si prostory, do kterých se běžně lidé nepodívají. 

https://www.youtube.com/watch?v=q5Z7H_WqjpI

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Článek v Lidových novinách Článek (pdf) 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Reportáž v České televizi z našeho pracoviště http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/314281381990828-udalosti-v-regionech/titulky                                        

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdravotnické noviny

2.10.20013

http://zdravi.e15.cz/denni-zpravy/z-domova/v-brne-komplexne-pomohou-s-neplodnosti-po-poraneni-michy-472220 


 

prof. MUDr. Zdeněk Čupr, DrSc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

prof. MUDr. Zdeněk Čupr, DrSc.
Předání stříbrné medaile Masarykovy univerzity
emeritnímu profesoru MUDr. Zdeňku Čuprovi, DrSc.
22. sympozium Asistované reprodukce a 11. česko-slovenská konference Reprodukční gynekologie 13. - 14. listopadu 2012.
Videozáznam najdete na:
http://www.med.muni.cz/index.php?id=1061&video=112


Naše fakulta - březen 2013 V časopise Lékařské fakulty Masarykovy univerzity "Naše fakulta - březen 2013" vyšla zpráva o 30. výročí narození prvního dítěte ze zkumavky v České republice
Článek (.pdf)

30. výročí narození prvního dítěte ze zkumavky v České republice Záznam přednášky
30. výročí narození prvního dítěte ze zkumavky v České republice
P. Ventruba, L. Pilka, Z. Čupr, P. Trávník, A. Koktavá, Z. Šlezingerová
22. sympozium Asistované reprodukce a 11. česko-slovenská konference Reprodukční gynekologie 13. - 14. listopadu 2012.
Záznam přednášky najdete na:
http://www.med.muni.cz/index.php?id=1061&video=111

17. 4. 2012
Přijali jsme pozvání do magazínu Rádia Petrov věnovanému problémům s plodností, možností vyšetření a léčby.
Záznam pořadu najdete na:
http://www.radiopetrov.com/problemy-s-plodnosti/text.html?id=5568


Naše fakulta - prosinec 2011 V časopise Lékařské fakulty Masarykovy univerzity "Naše fakulta - prosinec 2011" vyšel rozhovor s RNDr. Janou Žákovou, Ph.D. - 10. česko-slovenská konference reprodukční gynekologie a 21. sympozium asistované reprodukce.
Článek (.pdf)

Naše fakulta - duben 2011 V časopise Lékařské fakulty Masarykovy univerzity "Naše fakulta - duben 2011" vyšel rozhovor s RNDr. Janou Žákovou, Ph.D. - Centrum asistované reprodukce FN Brno nabízí všechny dosud známé metody a techniky umělého oplození, včetně mikromanipulací.
Článek (.pdf)

Mladá fronta Dnes
30.3.2011
Přístroj najde nejlepší embryo. Zvýší tak šanci umělého oplodnění
iDnes.cz

BRNO (bar) Každých patnáct minut mohou lékaři z Fakultní nemocnice Brno sledovat pod mikroskopem devět embryí. Dokáží tak vybrat to nejvhodnější a vpravit ho ženě do těla. Tento nový postup dává budoucím matkám vyšší šanci na otěhotnění a porod zdravého dítěte. Vše je možné díky novému přístroji. V něm embrya snímá několik kamer každou čtvrt hodinu.
Lékař následně ze snímků pozná ty s nejnižším rizikem poškození. "Normálně se sledují embrya maximálně pět dní. Vždy je jednou denně vyndáme z inkubátoru a pouze na několik minut je pod mikroskopem prohlédneme. Jsou totiž citlivá a nesmí se jim příliš měnit podmínky," popsala lékařka Jana Žáková. Díky novému přístroji, který se skládá z kamery, speciálního počítače a monitoru, se nemusí s embryi manipulovat a navíc jsou téměř nepřetržitě zkoumána.

Proč se vývoj zastaví?

Při staré metodě, kdy si lékař prohlédne embryo jednou za den, není možné zjistit, v jaké fázi se zrovna nachází. "Nevíme, jestli někde ve vývoji nastala chyba a jestli se některé dělí a jiné ne, nejsme také schopni zpětně odhalit, které je v pořádku a které může mít genetický problém," vysvětlila Žáková.
Nová metoda podle přednosty gynekologicko-porodnické kliniky Pavla Ventruby může pomoci odhalit příčiny, proč se v některých fázích vývoj embrya zastaví nebo proč se vyvíjejí rozdílnou rychlostí. Fakultní nemocnice využívá novou metodu měsíc, úspěšnost asistované reprodukce by se jejím zavedením měla zvýšit.
Poruchy plodnosti totiž postihují každou šestou dvojici snažící se o těhotenství. Problémy mají ženy i muži, percentuelně vyjádřeno je to zhruba padesát na padesát.

(bar)


Naše fakulta - únor 2011 V časopise Lékařské fakulty Masarykovy univerzity "Naše fakulta - únor 2011" vyšla zpráva o naší konferenci - 20. ročník Sympozia asistované reprodukce a 9. československá konference reprodukční gynekologie.
Článek (.pdf)

 Tisková konference

Tisková konference


V Lidových novinách vyšel další článek

Čeští vědci hledají šampiony mezi spermiemi

BRNO - Vědci z Brna vyvíjejí umělou dělohu, ve které budou testovat schopnosti mužských pohlavních buněk. Pod speciálním mikroskopem detailně zkoumají stavbu spermií.

Připravit na start, vypustit a sledovat, kdo první doputuje k cíli. Takový úkol chystají pro spermie vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a z Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice v Brně. Věří, že jim pomůže vybrat šampiony -spermie vhodné pro umělé oplodnění.

Neschopnost zplodit potomka přirozenou cestou trápí stále více párů. Určité obtíže má každý šestý. Díky asistované reprodukci už přišly na svět čtyři miliony dětí. A jejich počet patrně dál poroste.

Snižuje se především plodnost mužů. Při umělém oplodnění proto často nestačí přidat k vajíčku ve zkumavce spermie a čekat, až si samy najdou cestu k cíli. Je nutné jednu mužskou pohlavní buňku vzít a přímo vstříknout do vajíčka. Jenže kterou vybrat?

Hledání šampiona má usnadnit "lupa" s nejvyšší možnou rozlišovací schopností - mikroskop atomárních sil. Zařízení, dosud využívané hlavně fyziky, najde díky nápadu českých vědců uplatnění i v medicíně.

"Jsme první v Česku a myslím, že i ve střední Evropě, kdo využívá tenhle mikroskop v biologii," podotýká Jan Přibyl z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. S jeho pomocí mohou výzkumníci prověřit spermie do nejmenších detailů.

"Když přímo do vajíčka zavedeme ty nejlepší, vzrůstá šance na úspěšné umělé oplodnění," podotýká gynekolog Igor Crha. Žena na klinice asistované reprodukce otěhotní často až na několikátý pokus. A to by se díky výzkumu brněnských vědců mohlo změnit.

Ohmataný vzorek

Na první pohled obvyklá laboratoř. Jen mikroskop vypadá poněkud jinak. Žádný okulár, u kterého by seděl vědec a sledoval vzorky. S trochou nadsázky se dá říci, že mikroskop atomárních sil nevyužívá ani tak zrak, jako spíše hmat.

"Vzorky doslova osahává, což je nejlepší způsob poznávání," vysvětluje Jan Přibyl. Díky tomu odhalí drobné deformace na hlavičce spermie, ale třeba i její změknutí.

Mikroskop atomárních sil skenuje povrch materiálu pomocí drobného hrotu zavěšeného na pružném výkyvném raménku. Jeho pozici vědci určují laserem a převádí ji do počítače. Na jedné ze dvou obrazovek tak postupně vzniká plastická podoba spermie.

"Je to přístroj s vůbec největší rozlišovací schopností," podotýká Jan Přibyl. Lze jít až na úroveň molekul. Mikroskop totiž pracuje s rozlišením menším než jeden nanometr (miliardtina metru). To brněnským výzkumníkům umožní poznat šampiona mezi spermiemi do nejmenších detailů.

A jak vypadá? "Spermie musí být symetrická. Sledujeme také správné uchycení bičíku. Rozhoduje o dobré pohyblivosti pohlavní buňky," přibližuje dosavadní výsledky Jan Přibyl.

Kromě hledání nejlepší spermie ovšem s kolegy také testuje, co všechno může mužským pohlavním buňkám škodit. Vystavuje je kyslíkovým radikálům, peroxidům nebo měnícím se teplotám a sleduje dopady.

"Jako nejhorší se ukázaly peroxidy. Jejich vlivem hlavička spermie úplně změkne," říká Jan Přibyl. Peroxidy vznikají metabolizací škodlivin, které se do lidského těla dostávají ze znečištěného prostředí, s některými léky nebo jako konzervanty a barviva v jídlech.

Dá se tedy předpokládat, že se muži z jejich působení hned tak nevymaní.

Závodní dráha pro spermie

"Chceme vyvinout umělou dělohu, kde bychom schopnosti spermií přímo testovali," plánuje docent Crha ve své pracovně v Centru asistované reprodukce. Podle něho to může trvat pouhých pár měsíců.

Oba týmy zatím spolupracují "na dálku", své síly ale spojí v připravovaném biotechnologickém centru CEITEC (Středoevropský technologický institut), které vyroste v brněnské čtvrti Bohunice a v kampusu Pod Palackého vrchem za peníze z evropských fondů. Evropská komise by měla jeho vznik definitivně potvrdit koncem roku.

"Podobný výzkum zatím ve světě nikdo nedělá. A já bych zdůraznil slovo zatím. Ve vědě stejně jako podnikání je čas hrozně důležitý. Když uspějeme jako první, získáme velké výhody, třeba i komerční. Pokud budeme třeba pátí, už to bude málo zajímavé," říká Přibylův kolega Jaroslav Koča.

Právě vznik centra CEITEC by podle jeho názoru brněnským vědcům k prvenství pomohl. "Zatím se zkoumání spermií věnujeme jen okrajově. V CEITEC budeme mít větší laboratoře a další speciální mikroskopy," těší se Jan Přibyl. Celkem má jeho tým získat tři.

Trubička nebo krabička?

"Dělohu si většina lidí představuje jako jakousi krabičku, ve které se vyvíjí zárodek. Jenže za běžných okolností je to dutina připomínající spíše prostor mezi listy v zavřené knize," vysvětluje Igor Crha.
S kolegy proto k jejímu napodobení využije tenkou skleněnou trubičku. Ta se stane vlastně jakousi závodní dráhou, kde spermie prokážou svou zdatnost na cestě k imaginárnímu vajíčku.

Teplota i chemické prostředí musí odpovídat situaci ve skutečné děloze.

A vědce rozhodně nečeká jednoduchý úkol. "Prostor vyplníme polymerem o specifické viskozitě, kyselosti a s potřebným obsahem hormonů, hlavně progesteronů," říká Jan Přibyl.

Všechno se musí co nejvíce blížit přirozeným poměrům, jinak se citlivé spermie vůbec nedají do pohybu. "Jedním z faktorů, který je pohání směrem k vajíčku, je například i rozdíl teplot. Cestou by měla vzrůst asi o 1,6 stupně Celsia," upozorňuje docent Crha.

Spermie, které popsaným závodištěm proběhnou jako první, by pak gynekologové mohli využívat při umělém oplodnění. "Zatím je to z etického hlediska nepřípustné. Ovšem s rostoucím počtem dětí, k jejichž početí pomohlo umělé oplození, se to zřejmě změní," doufá profesor Koča. Poznatky brněnských vědců tak mohou v budoucnu usnadnit případné rozhodování.

Zdroj: Eva Hníková, Lidové noviny

Článek s fotogalerií na webu lidovky.cz


V Lidových novinách vyšel článek

Čeští vědci hledají šampiony mezi spermiemi

BRNO - Která spermie je nejkvalitnější? Co všechno spermiím škodí? Odpovědi přináší unikátní projekt, který výzkumníci představili dnes na konferenci Gate2BrnoBiotech. V rámci něj chtějí sestrojit i jakýsi trenažér, kde schopnosti spermií otestují.

Připravit a start, vypustit a sledovat, kdo se nejrychleji dostane do cíle. Do cesty navíc postavit pár překážek. Takový úkol chystají pro spermie vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a z Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno.

Oba týmy zatím spolupracují "na dálku", už brzy by ale měly své síly spojit v připravovaném biotechnologickém centru CEITEC. "Zatím se zkoumání spermií věnujeme jen okrajově. Díky CEITECu získáme větší laboratoře a další speciální mikroskopy," těší se Jan Přibyl.

I tak už vědci ovšem tuší, jak by měla vypadat nejkvalitnější spermie. Prohlíží si je totiž "lupou" s nejvyšší možnou rozlišovací schopností - mikroskopem atomárních sil. Vidí tak třeba jednotlivé biomolekuly.

"Nejlepší spermie musí být symetrická. Sledujeme také, zda má správě uchycený ocásek," popisuje Jan Přibyl. Prověření šampioni by se v budoucnu mohli využívat při umělém oplodnění.

Vědci budou testovat jejich schopnosti i v praxi. "Rádi bychom napodobili dělohu. Vytvoříme uměle cestu, kterou putují spermie k vajíčku," popisuje plány Igor Crha. Uvedený "trenažér" bude mít tvar kanálku, teplota i chemické prostředí bude odpovídat děloze.

To umožní věrně nasimulovat závod spermií cestou k vajíčku a následně vybrat ty nejlepší. "Díky tomu by měla vzrůst naděje na úspěšné umělé oplození," říká Jaroslav Koča a dodává, že podobné problematice se zatím ve světě nikdo nevěnuje.

Mimo hledání šampionů se vědci chystají zkoumat, jak životaschopnost spermií ovlivňuje okolní prostředí. I to by mohlo pomoci neplodným párům.

Zdroj: Eva Hníková, Lidové noviny

Článek na webu lidovky.cz


Naše fakulta - červen 2010 V časopise Lékařské fakulty Masarykovy univerzity "Naše fakulta - červen 2010" jsme publikovali práci našeho Centra ochrany reprodukce.
Článek (.pdf)

Dne 30. března 2010 se uskutečnila v knihovně Gynekologicko-porodnické kliniky tisková konference, na které jsem zástupce medií seznámili s výsledky léčby v našem centru za rok 2009 a představili novou vyšetřovací metodu "COMET assay", kterou jsme zavedli ve spolupráci s Biochemickým ústavem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a která umožňuje podrobné vyšetření genetické informace uložené v hlavičce spermie.

Článek: Lékař: Při umělém oplodnění by se měla víc zdůrazňovat bezpečnost

Lékaři v Brně mají novou metodu v léčbě neplodnosti Brno DNES
Z tiskové konference

V Brněnské televizi jsme natočili několik pořadů s tématem poruch plodnosti a jejich léčby. V roce 2010 v této spolupráci pokračujeme...

Brněnská televize 1 Brněnská televize 2
Brněnská televize 3 Brněnská televize 4

 

Kontakty | Víte, že?